Šta je to orijentiring, ko trenira i kako pitali smo Nemanju Vasiljevića, učenika Tehničke škole koji trenira četiri godine.
Orijentiring je sport, planinsko trčanje, gde se učesnici nalaze na nepoznatom terenu i svaki od učesnika dobija kartu u određenoj razmeri gde traži kontrolne tačke sa karte na terenu.
Poenta orijentiringa je da se pronađu sve kontrolne tačke sa karte u što kraćem vremenu.
,,To je sport gde pored fizičke spreme mora i da se mentalno bude jak. Sport u kome su fizička snaga i snaga uma podjednako važne, sport za male i velike avanturiste, snalažljive, domišljate i uporne”, rekao je Nemanja…
“Izabrao sam da se bavim orijentiringom jer je svaka trka novi izazov, individualni je sport i ne zavisi od tima. Dopada mi se što za svoje greške možete da krivite isključivo sebe. Svake godine početkom februara održavaju se kampovi gde se novi članovi obučavaju za tumačenje karti, korišćenje kompasa, snalaženju u prirodi i prostoru.U ovom sportu je jako bitno poznavanje oznaka na karti, da bi se što bolje snašli. Postoji više tipova orijentiringa. To su ski-orijentiring, MTB orijentiring, ali se kod nas preferira običan orijentiring zbog uslova. Treniraju deca od 5 godina, a gornje granice nema. Trenutno najstariji takmičar ima 80 godina.
Pre samog početka takmičenja postoji lekarski pregled kako bi se ustanovilo da li je neko sposoban i zdrav za trku. Retko se dešava da dođe do neke teške povrede. Trka se retko odlaže, ali je moguće zbog ekstremno loših vremenskih uslova.”
Nemanja kaže da mu se kod orijentiringa najviše dopada mentalitet i karakter učesnika. Svi su spremni da uskoče i pomognu drugima kada je to potrebno.Ovim sportom bi trebalo da se bavimo da bismo se malo više upoznali sa prirodom koja nas okružuje, da bismo naučili da se snalazimo pomoću raznih rekvizita na nekom nepoznatom terenu, provodili vreme sa prijateljima i upoznali nove.
Najbolji rezultat koji je Nemanja postigao bio je 2019. godine kada je bio drugi u Srbiji.
Nezaboravno iskustvo koje će pamtiti desilo se na Stražilovu na Fruškoj Gori. Samo 20m strmog spusta ga je delilo do kontrolne tačke, kada se okliznuo, proklizao i upao u jedan potok. Međutim, kakve god situacije bile, zabava i dobro iskustvo su neizbežni.
U školama za planinarenje postoje škole za orijentiring i timovi. U Smederevu konkretno, planinarsko društvo Čelik ima odsek za orijentiring gde su svi zainteresovani dobrodošli.
Zaključak koji smo izveli na kraju je da je svaki sport izazov u kome možemo da naučimo nove i lepe stvari. Sve to sa sobom donosi nova iskustva i nezaboravne događaje koji su od neprocenljive vrednosti.
Orijentiring omogućava putovanja i upoznavanje novih krajeva i predela, boravak na svežem vazduhu i prirodi, tumačenje topografskih karti i snalaženje u prirodi, fizičku kondiciju i mentalnu stabilnost, jačanje karaktera i empatije prema drugim članovima. Definitivno nećete pogrešiti ukoliko odlučite da se priključite nekom orijentiring klubu…
Novinari: Natalija Đorđević i Dalibor Đorđević
Fotograf: Luka Čekić